Nad 40€ doprava zdarma
Nákupný košík:
0 €

Zmena v živote

Zmena v živote - Život v prechode - Osobité obdobie života.

Vo veku 45 rokov (z čisto štatistického hľadiska) ženy prichádzajú do obdobia menopauzy. Prvé roky sú stále bez povšimnutia, až po 5 až 10 rokoch dochádza kvôli hormonálnym procesom  k zmenám v ženskom tele.

Menopauza nemusí byť nutne sprevádzaná fyzickými alebo psychickými príznakmi. Existuje veľa žien, ktoré si ani nevšimnú, že dochádza k menopauze. Všetky ženy ktoré trpia známymi príznakmi menopauzy, ako sú návaly tepla, poruchy spánku či ataky potu, by si mali uvedomiť, že sa všeobecne jedná o dočasné vedľajšie účinky, ktoré môžu byť liečené prirodzene. Menopauza nie je choroba, ale normálny biologický proces. Keď sa žena oboznámi s týmito hormonálnymi procesmi, lepšie pochopí zmeny vo svojom tele a môže ich vedome ovplyvniť.

Hormóny sú látky, ktoré v organizmoch slúžia na chemickú signalizáciu medzi rôznymi bunkami (alebo skupinami buniek).
Všeobecne platí, že hormonálne zmeny počas života ženy môžeme rozdeliť do troch fáz - premenopauza, menopauza a postmenopauza. 

Hormonálne zmeny 
Hormonálne zmeny počas menopauzy najlepšie znázorňuje estrogén, hormón, ktorý je produkovaný najmä vo vaječníkoch. Počas plodných rokov estrogén podporuje dozrievanie vajíčok a ovuláciu. Množstvo vaječníkmi produkovaného estrogénu je regulované hormónom "riadiaceho centra" -  hypofýzy, ktorá sa nachádza v mozgu. Hormóny produkované vaječníkmi sú hlásené prostredníctvom krvného riečišťa hypofýze. Na druhej strane, hypofýza vysiela hormóny prostredníctvom krvného obehu do vaječníkov, ktoré buď stimulujú alebo blokujú produkciu estrogénu. To je všeobecne veľmi harmonická súhra pokiaľ nezačína obdobie menopauzy.

Vaječníky začnú postupne znižovať svoju produkciu estrogénu (obdobie premenopauzy). Na druhej strane však nižšia produkcia estrogénov ovplyvňuje funkciu hypofýzy: tá začne uvoľňovať väčšie množstvo takzvaného FSH, hormónu, ktorý stimuluje vaječníky k produkcii estrogénu. Táto stimulácia stále funguje počas prvých mesiacov či dokonca rokov, ale v priebehu menopauzy produkcia hormónov vo vaječníkoch postupne klesá. To vedie k neustále nižšej produkcii estrogénu: prvá zlyháva ovulácia, neskôr prestane mesačné krvácanie. To vedie k poslednému menštruačnému krvácaniu, čo je definované ako menopauza a nastáva priemerne vo veku 52 rokov.

Hypofýza "bojuje" za udržanie plodnosti, musí však v určitom okamihu "kapitulovať". Menopauza trvá (na fyzickej úrovni), tak dlho, kým hypofýza "bojuje" s vaječníkmi. Po menopauze vaječníky úplne prestanú produkovať estrogén - táto fáza sa nazýva postmenopauza. Existuje niekoľko alternatív ako čeliť príznakom menopauzy. Je to škála možností od príjmu umelých hormónov, špeciálnych potravinových doplnkov až po prírodné produkty, ktoré sú bohaté na fytoestrogény, ako napríklad tie, ktoré sú zo semien granátového jablka.

 

Syntetické hormóny 
Podávanie syntetických hormónov počas menopauzy oklame hypofýzu: hypofýza nie je schopná rozlíšiť syntetické hormóny od hormónov produkovaných v tele. Hypofýze sa zdá, že vaječníky sú späť v práci. Vaječníky dostávajú len slabé signály z hypofýzy a preto do značnej miery zastavujú produkciu hormónov. Hormonálny chaos je umelo usporiadaný, zdá sa, že situácia sa upokojila.

Príznaky menopauzy sú zmiernené alebo úplne miznú. Ak sa však príjem syntetických hormónov zastaví, boj medzi hypofýzou a vaječníkmi znovu začína. Dôležité je preto starostlivo zvážiť riziká a prínos hormonálnej liečby pre každý jednotlivý prípad.


Naspäť