Nad 40€ doprava zdarma
Nákupný košík:
0 €

Životné zmeny

Životné zmeny – život v prechodnom období – jedinečné životné obdobie.

Vo veku 45 rokov (vek uvádzame z čisto štatistického pohľadu) začína mať žena prvé skúsenosti s menopauzou. Hormonálne procesy sa v ženskom  tele menia  po dobu 5 až 10 rokov, v prvých rokoch menopauzy ešte nepozorovane.

Menopauza nie je nevyhnutne sprevádzná  fyzickými alebo psychickými príznakmi – existuje veľa žien, ktoré si ani nevšimnú, že zažívajú menopauzu

Všetky tie ženy, ktoré trápia známe príznaky ako návaly tepla, potenie,poruchy spánku  by si mali uvedomiť, že toto sú zvyčajne dočasné nežiaduce účinky, ktoré môžu byť liečené prirodzenou cestou. Menopauza nie je choroba, ale skôr normálny biologický proces. Keď sa žena oboznámení s týmto hormonálnym procesom, zmeny na fyzickej a mentálnej úrovni sú pochopiteľnejšie a možno ich lepšie vedome ovplyvniť a liečiť.

Hormóny sú organické látky ktoré sa vyznačujú  cieleným účinkom  už aj pri veľmi nízkych koncentráciach a v tele pôsobia ako chemické regulátory a biokatalyzátory. Pre lepšie pochopenie sú  hormonálne procesy následne prezentované  v zjednodušenej podobe. Vo všeobecnosti obdobia hormonálnych zmien v živote ženy možno rozdeliť do troch fáz – premenopauza, menopauza a postmenopauza.


 

Hormonálne zmeny

Hormonálne zmeny počas menopauzy sú najlepšie reprezentované estrogénom. Estrogén je hormón, ktorý vzniká najmä vo vaječníkoch. Počas produktívneho obdobia ženy estrogén podporuje dozrievanie vajíčka a ovuláciu. Množstvo produkovaného estrogénu vo vaječníkoch sa riadi hormónom hypofýzy, žľazy,  ktorá sa nachádza v mozgu. Množstvo hormónov produkovaných vo vaječníkoch je hlásené cez krvné riečište  do hypofýzy. Hypofýza následne  odošle hormóny cez krvný obeh do vaječníkov, ktoré následne stimulujú alebo blokujú produkciu estrogénu. Tento proces je vo všeobecnosti veľmi harmonická súhra ,až kým nezačína menopauza.

Vaječníky začnú postupne znižovať  produkciu estrogénu (premenopauza). To, na druhej strane, zvyšuje funkciou hypofýzy a začne sa uvoľňovať zvýšené množstvo FSH - hormónu, ktorý stimuluje vaječníky na produkciu estrogénu. Táto stimulácia funguje počas prvých mesiacov alebo dokonca rokov, ale v priebehu menopauzy neustále klesá produkcia hormónov vo vaječníkoch čo vedie k znižujúcej sa hladine estrogénu. Nenastáva ovulácia a  neskôr sa nedostavuje pravidelné menštruačné krvácanie. Toto vedie až k poslednej menštruácii,  menopauze . Dostavuje sa priemerne vo veku  52 rokov.

Hypofýza "bojuje"  za udržanie plodnosti, v určitom okamihu sa však musí "vzdať". Menopauza trvá (na fyzickej úrovni) tak dlho, pokiaľ  hypofýza "bojuje" s vaječníkmi. Následne po menopauze vaječníky  úplne zastavia výrobu estrogénu. Táto fáza sa nazýva postmenopauza.

Existuje niekoľko možností  ako čeliť príznakom  menopauzy. Tieto siahajú od príjmu umelých hormónov (horonálnej substitučnej terapii) po špeciálne výživové doplnky, ktoré sú bohaté na fytoestrogény ako  napríklad tie, ktoré sú zo semien granátového jablka.

 

Hormonálna substitučná terapia

Podávanie hormónov počas menopauzy ovplyvní hypofýzu tak, že nie je schopná rozlišovať umelé hormóny (hormonálna substitučná terapia) od hormónov, ktoré  produkuje  telo. Hypofýza sa dostáva do podozrenia, že vaječníky sú späť v práci. Vaječníky dostávajú z hypofýzy iba slabé signály a preto zastavujú vo veľkej miere vlastnú produkciu hormónov . Hormonálny chaos je umelo riadený, a zdá sa že veci sa upokojili. 



Príznaky menopauzy  ustupujú alebo zmiznú úplne. Ak je príjem  umelých hormónov zastavený, boj medzi hypofýzou a vaječníkmi  začína znova.  Riziká a výhody hormonálnej liečby musia byť starostlivo zvážené lekárom pre každý jednotlivý prípad.


Naspäť